VDR 6010

Mida kaasa võtta?

Kevadisel pööripäeval on nendeks kuldne, valge ja punane lint. Lisaks veel veidi omatehtud pirukaid ja midagi head süüa.

Suvisel pööripäeval on vaja teha seitsmest taimest väega pärg ja panna see pähe. Kantakse ka heledamaid riideid, kaasa erinevat värvi lindid, kindlasti punast tervisele ja midagi söödavat, joodavat.

Sügisesel pööripäeval pannakse pähe pärjad, mis jäetakse lõkke äärde. Kaasa kollane, roheline ja oranž lint, head väetoitu (nt seenepirukad, marjapirukad jne).

Talvisel pööripäeval võetakse kaasa selle aasta hingenukud, et need tulele anda. Võtta ka valget ja punast värvi lindid, talvetoitu ja jooki.

Hea teada

Olen  kohandanud kõik pööripäeva ja naiste pudrurituaalid nädalalõppudesse, et kõik soovijad saaksid neist osa võtta.

  • Riitustele võta kindlasti kaasa vajaminevad rituaaliasjad, vastavalt aasta ajale.
  • Kindlasti on soovitav kaasa võtta ka sauna asjad, sest pärast iga rituaali on Leesojal mõnusalt meelisulatav saun.
  • Öömajalistel palume endast ette teatada ning kaasa võtta voodipesu ( tekk ja padi, vahel kui meid palju siis matkamatt ka igaks juhuks) ja hommikusöök.
  • Kaasa tuleb võtta ka oma tass ja sööginõud, kus õhtul peale pööripäeva ühise laua taga süüa.  Ka pööriõhtu söök, mida ühisele laule panna võta kaasa!
  • Leesoja hingedele võta kaasa 10 € (annad sina maailmale, annab maailm sinule, rituaalikotike asub Rännaku majas või Hiies puu küljes rippumas).
  • Kes jääb öömajale võta lisaks kaasa 10 eur (ööhingedele)

Pööripäevad on avalikud riitused, kuhu võivad tulla kõik, kellel on avatud meel ja puhas süda.

Nb! Päeval enne pööripäeva rituaali teeme alati talgutöid,  koos on toredam! See kes soovib käed Leesoja ilu ja väe jaoks külge panna võib eelmisel õhtul juba kohale tulla. Siis saab ka sauna ja filosoofilisi kõrgteemasid, gongi helisid  ja head paremat gurmeetoitu (võta ikka ise ka midagi lauale panekuks kaasa) . Kes talgutöödel abiks, see saab hommiku ja lõunatoidu meie poolt! 

Kui naised lähevad Püha putru keetma, saavad mehed Erikul veel abiks olla ja kui jagub (tavaliselt  jagub) naiste väekat putru hiljem süüa!

VAJALIK RIIETUS ja teave naiste rituaali kohta.

Pikad rahvariide- või riitusseelikud, pähe rätikud, vööle nuga. Kanna riitusehted, pluuse, talismane!
Talvisel ajal tuleb soojemad rõivad valida. Mitte kanda kaasaaegseid jopesid ja muid üleriideid!
Pigem valida kasukate, mantlite ja selliste üleriiete kasuks, mis sobivad rahvariietega.

KAASA ERINEVAD OHVRILINDID

Taarale - valge 

Metsaemale - roheline 

Karjaemale - oranž/roheline/valge

Tuleemale - punane

Viljaemale - kuldne

Lee-emale - oranž/must/hall

Tuuleemale - tumesinine

Maaemale - pruun

Hiieplatsi kuusemammale - lilla

Veteemale - helesinine

Esiemadele - must/valge

 

LISAKS

Anna enne seda teada, et osaled, siis jagan sulle vajliku kaasavõtmise totidu pudrurituaalile.

  • Oma tass, lusikas ja savist söögikauss
  • Mõni oma tehtud küpsetis/söök
  • Vahast küünal

 

 

Riitustest

Riituste vastu on minus huvi olnud juba väikesest peale. Märkasin, et Leesojal tehti teatud kombetalitusi: alati puhati pärast sööki, Papa kallas osa esimesest õlletopsist alati õue ning võõraid lauta ei lubatud. Minu jaoks olid need esimesed riitused. Tasapisi hakkasin raamatutest lugema ja uurima vanu kombeid ja käisin kirjandusmuuseumis vanu loitsusõnu vaatamas. 1993. aastal tegin omale esimese nõiatrummi ja sel aastal laulsin ka hiies esimese loitsu. Loitsu sõnad tulevad minu seest, viisid kõmisevad mu peas. Riitused on minu jaoks midagi väga püha ja erilist. Riitused kisuvad inimesed enese ees "alasti". Vahel tekib tahtmine nutta, vahel naerda, kõik on avatud. Ja siis ühtäkki sa mõistad end ja teisi enda ümber hulga paremini kui enne. Riitusel soovides midagi maailma käest, peab olema ka väge, et seda kinni maksta. Kui sa oled väärt oma soovi, siis maailm kingib sulle selle.

Riitused ise ja koos teistega tehes harmoniseerivad maailma, läbi loitsu, palve ja hingestatuse. Alati muutub midagi maailmas, kui riitus on maailma poolt vastu võetud, kas on see ilm või mõni muu enne. Riitused liidavad inimesi, kes riitust mõistab ja laseb voolul end kanda. Riitused toovad tagasi meie juurde taju, märkamise ja kooskõla loodusega. Vanad eesti riitused on komme, mida on ikka järgitud, kas salamisi või mitte, kuid miski pole suutnud neid välja tõrjuda. Riitused panevad inimest märkama, mida ta tegelikult tahaks, et olla õnnelik.

Leesojal käib ka rituaale läbi viimas shamaane kaugemalt - Carlos Iglesias, kelle rituaal oli üles ehitatud naiseliku väega kohtumiseks pühade taimedega. Alba Maria Brasiiliast, kes koos oma õpilastega teeb naiselikke praktikaid, rituaale maaema üsas. Tantristlikud rituaalid toimuvad laagrite ajal, on enamasti ka salastatud, et koguda erilist väge. Tantra rituaalidel osalemiseks teistel aegadel on mõistlik meiega eelnevalt rääkida. Need rituaalid nõuavad väga suurt oskust pühenduda, tolerantsust, vabadust ja oskust lõdvestuda ja loitsuda.

Pööripäevariitused

vdr 9601Pööripäevariitusi peeti külades vanasti ikka aastaaegade vahetumisel. Tehti erinevaid toiminguid, keedeti hingestatult toitu, lauldi, tantsiti, süveneti ja paluti üheskoos head järgmist aega. Iga pööripäev on erinev. Kevad on seotud parema karjaõnnega, hea viljasaagiga, virkuse, jõu, viljakuse ja tugeva tervisega. Suvi on seotud Maaema, Tuleema ja Veeemaga, kes suvel meile head saaki, heina, piisavalt vihma ja sooja annavad. Sügis on seotud Metsaema ja Marjaema austamisega, ka koristusaja lõpuga ja tubaste tööde perioodi algusega. Talv - uue aastaga ja päikese sünnipäevaga, mil austati kõiki esivanemaid.

Naised sätivad hommikul toidud valmis, hakivad, pandvad korvidesse, valmistataks ette lõkkease. Siis paigutatakse naised väe järjekorras ritta, kõige ette kõige enam tütreid sünnitanud naine ja vanuse järgi. Siis riburadapidi teised, lõpus kõige nooremad lapsed. Kõigil on seljas pikad rahvariide (võimalusel) seelikud, peas rätikud, noad vööl. Siis minnakse Naiste pudruplatsile, suitsutataks plats, jagatakse ära ohvriandjad naised ja ema küünla kandja. Ja hakkabki tuleloits. Siis 11 ema meelitav loits, et pudur ikka vägev oleks. Loits peab kestma seni, kuni puder valmis. Vahepeal juuakse ohtralt naiste punast napsu, väe jaoks. Seejäel tuleb "kurja" äraajamise musta linnu laul. Pudru väestamine tütreid sünnitanud naiste poolt. Ning seejärel 11 ilmaema tänamine pudru näol. Alles siis võib paja maha tõsta ja jälle järjekorras saavad naised putru. Peale seda lähevad tütre sünnitanud läände, viljaema juurde "perset" näitama, et nad nii vägevad, et tütre sünnitanud. Siis minnakse koju tagasi. Seejärel saab iga naine kulbitäie putsu koju, mille kohe kuivatab, ja iga kord kui soovib pere toidule lisab, nõnda kandub vägi meestle ja lastele. Putru peab järgmise korrani jätkuma. Ja kui putru järgi jääb saavad mehed ka seda kohe süüa, kui jääb-....ning on veel põnevaid tegusid, näiteks peale talvist pööripäeva katsutakse kõikide meeste mune, et naised terved ja viljakad oleksid ning et raha vägi alati olemas!

Loe veel

Pudruriitused

vdr 0135Pudruriitus on ainult naiste riitus. Pudru tegemise ajal loetakse kogu aeg loitsu, et vägi pudru sisse läheks. Naised kui ainukesed, kes saavad elu anda. Naised väestavad oma olemuse ja loitsuga pudrutegu, mis nende kaudu pärast maailmale laiali kantakse. See on üks vanimaid Eestis olnud rituaale, mida ikka ja jälle peale pööripäeva on tehtud - kindlasti vähemalt neli korda aastas. Lapsed võib pudruteole kaasa võtta, pisikeste poistega kuni 7 aastaseni. Mehed ja poisid saavad hiljem naiste kuivatatud putru koduse toidu sisse, ka nemad on ju hingena riituse sees olnud. Hea on teada regilaule, mis sobivad väelauluks, kus naised tublid ja ilm vägev on.

Loe veel